Home » Serwis » Wymiana tarcz klocków układ hamulcowy

Wymiana tarcz klocków układ hamulcowy

Specyfikacja wymienianych w trakcie napraw części zamiennych: tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe z czujnikami jeśli występują, bębny i cylinderki hamulcowe, przewody, szczęki hamulcowe i linki hamulca ręcznego, pompy układu ABS, płyn hamulcowy, czyścimy układ i naprawiamy zaciski.

Układ hamulcowy jest tym podzespołem, który powoduje, że możemy bez wysiłku zahamować jadąc po różnego rodzaju nawierzchniach. Od jego sprawności uzależnione jest bezpieczne podróżowanie.

Coraz częściej stosowane czujniki klocków ułatwiają kierowcy kontrolę, jednak regularna obsługa przeglądowa w trakcie której sprawdzany jest stan układu hamulcowego daje pewność, że w odpowiednim czasie zauważona zostanie zbyt niska grubość elementów ciernych i zostaną wykonane niezbędne naprawy. Niedopilnowanie w odpowiednim czasie wymiany może być przyczyną pokruszenia się okładzin i powstania zagrożenia awarią podczas jazdy.

Ze względu na równomierność hamowania wskazane jest, aby tarcze hamulcowe wymieniać tylko po dwie i nie montować poprzednio używanych klocków, aby nie zniszczyć nowych tarcz. Staramy się zawsze podpowiedzieć Klientowi czy opłaca się jeszcze zamontować stare klocki. Na trwałość tarcz i klocków mają zdecydowany wpływ warunki hamowania, jednak jeśli się zdarzy, że po mocnym hamowaniu wpadniemy od razu w kałużę, tarcze mogą się wykrzywić.

Ze względu na higroskopijność płynu hamulcowego i związaną z tym utratę jego właściwości, wskazana jest jego wymiana co dwa lata.

Wskazane jest aby co najmniej raz na rok lub co 15 000 km wykonać przegląd okresowy auta i usunąć bieżące usterki układu hamulcowego.