Home » Serwis » Naprawa układu chłodzenia

Naprawa układu chłodzenia

Specyfikacja wymienianych w trakcie napraw części zamiennych: chłodnice silnika, chłodnice klimatyzacji, naczynia wyrównawcze, płyn chłodniczy, termostaty, wentylatory, przewody łączące, opaski, czujniki temperatury, pompy płynu chłodniczego, nagrzewnice, regenerujemy wentylatory.

Układ chłodzenia jest tym podzespołem, który powoduje, że nadwyżka ciepła wydzielanego przez pracujący silnik jest pochłaniana przez płyn chłodniczy, a następnie jego temperatura jest normowana przez układ według zaleceń producenta. Dla optymalnej pracy silnika różnica temperatur pomiędzy minimalna i maksymalną jest niewielka i powinna być zagwarantowana w zimie, w wysokich letnich temperaturach, oraz w czasie szybkiej jazdy przy pełnym obciążeniu i chłodzeniu powietrzem.

Działanie układu chłodzenia umożliwia nagrzewnicy zastosowanie gorącego płynu chłodniczego do ogrzewania auta, dodatkowo daje możliwość korzystania z klimatyzacji w chłodniejsze dni gdy potrzebne jest cieplejsze powietrze. Podczas jazdy łatwo można dostrzec przejawy niesprawności układu chłodzenia, gdy komunikat na desce rozdzielczej informuje o zbyt wysokiej temperaturze, ale również gdy dostrzegamy niedobór i wycieki płynu chłodniczego. Defekty te jeśli nie zostaną w porę naprawione spowodują przekroczenie przez silnik dopuszczalnej temperatury i poważne uszkodzenia, co często kończy się wymianą silnika. W praktyce spotykamy się z przypadkami, że Klienci w sytuacjach awaryjnych nalewają wody do płynu chłodzącego, co pogarsza jego koncentrację i jest o tyle groźne w zimie, że może spowodować pękniecie bloku silnika i chłodnicy.

Ze względu na starzenie się płynu chłodniczego i związaną z tym utratę cech antykorozyjnych, smarowania pompy płynu chłodniczego i przeciwdziałania tworzeniu się kamienia kotłowego wewnątrz układu, wskazana jest jego wymiana co trzy lata.

Wskazane jest aby co najmniej raz na rok lub co 15 000 km wykonać przegląd auta i usunąć bieżące usterki układu chłodzenia.

W sytuacji gdy niespodziewany defekt układu chłodzenia będzie wymagał natychmiastowej pomocy serwisowej, zapraszamy w każdym momencie.