Home » Serwis » Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji

Specyfikacja czynności obsługowych i wymienianych w trakcie przeglądów części zamiennych: podłączając układ do sprzętu diagnostycznego sprawdzamy czy jest w nim prawidłowa ilość czynnika chłodzącego według zaleceń Toyoty, sprawdzamy czy układ jest szczelny, oczyszczamy czynnik chłodzący, sprawdzamy prawidłowość chłodzenia, korygujemy ilość czynnika, sprawdzamy parownik, kompresor i skraplacz, odgrzybiamy instalację klimatyzacji, jeśli konieczne są naprawy wymieniamy przewody klimatyzacyjne, parowniki, chłodnice, wentylatory układu, skraplacze, płuczemy układ, wymieniamy kompresory lub regenerujemy aby obniżyć koszty naprawy.

Wskazane jest aby co najmniej raz na rok wykonać przegląd instalacji klimatyzacji i usunąć bieżące usterki.

Klimatyzacja w obecnie produkowanych samochodach jest standardowym wyposażeniem, bez którego często nie wyobrażamy sobie jazdy. Z analizy danych eksperci wywnioskowali, że kierowca prowadzący auto bez klimatyzacji w temperaturach powyżej 30 stopni traci część zdolności psychomotorycznych. Jej działanie umożliwia zmniejszenie wilgotności powietrza, oczyszczenie powietrza, oraz odparowanie szyb.

Wskazane jest aby co najmniej raz na rok wykonać odgrzybienie instalacji klimatyzacji, aby nie narazić się na przykre zapachy związane z rozwojem mikroorganizmów, i związane z tym alergie.

Działanie klimatyzacji zawsze wiąże się z podwyższonym spalaniem spowodowanym pracą kompresora, którego obciążenie zależy także od temperatury schładzanego powietrza. Wskazane jest zatem, aby użyć obieg wewnętrzny powietrza, dzięki któremu dostarczymy do układu powietrze o temperaturze znacznie niższej niż na zewnątrz i zwiększymy wydolność chłodzenia. Działanie klimatyzacji automatycznej sterowanej przez komputery jest często dokuczliwe, gdyż wymuszony silny nadmuch skutkuje wielokrotnie przeziębieniem. Jest możliwość zmiany automatycznych ustawień poprzez ograniczenie siły nawiewu i regulację innych kierunków.